esteistanbul@yahoo.com

Yüz Estetiği

YÜZ ESTETİĞİ

Derin kırışıklıklar ve sarkmalar için yüz gençleştirme operasyonu şarttır.Yüz Gençleştirmede kişinin ihtiyacına göre farklı yöntemler kullanılır.

Beautiful young woman with long hair. Creative watercolor art

Beautiful young woman with long hair. Creative watercolor art

Yüz estetiğinde temel nokta herkesin kendi oranlarına uygun ve kendine ait bir sonuç alacak şekilde estetik işlemi gerçekleştirmektir. Yüz germede hedef yüz germe yapılan adayın kendi genç şeklini sağlamaya çalışmaktır. Birini başkasına benzetmek gerçek hedef değildir.

Yüz estetiğinde gençleştirme ihtiyacı olan yüz bölgesinin büyüklüğüne göre ya tam yüz ya da yarım yüz gençleştirme uygulanır. Tam yüz germe Klasik Yüz Germe ile yapılırken Endoskopik Orta Yüz germe ise sadece alın, göz etrafı ve orta yüz bölgesine yapılır. Aşağıda bu konuda ayrıntılı bilgi bulacaksınız.

1. KLASİK YÜZ GERME: (SMAS Germe)

Klasik yüz germe yüzdeki gençleştirmenin tüm yüze uygulanmasıdır diyebiliriz. Alın, kaşlar, göz etrafı, yanaklar, çene çizgisi, boyun klasik yüz germenin gençleşmesini sağlar.

Ameliyat kesileri kulak önünden ve kulak yolu içinden saklanacak şekilde, kulak memesi altından ve kulak arkasından saçlı deriye doğru yapılır. Plastik cerrahınız cildin altındaki SMAS denilen kas ve bağ dokularına yönelik germe işlemlerini yaptıktan sonra yağ fazlalıkları alır, cildi gererek kesi hatlarından taşan fazlalıkları uzaklaştırır. İzler doğal yüz çizgileri içinde saklanmış olacaktır. Deri fazlalıkları uzaklaştırıldıktan sonra ince ve zarif dikişlerle kesiler kapatılır. Ameliyat sırasında saçları kısaltmak ya da traş etmek gerekmez. Girişim normal şartlarda 3 ila 5 saat arasında tamamlanır. Ameliyat bitiminde hafif basınçlı bir pansuman ve sargı tatbik edilir.

Klasil yüz germeye aday bir kişi

img-6

Aşağıda bir yüz germe ameliyatı sonrası hedeflenen sonuç görülmektedir.

Depositphotos_95124082_l-2015

Klasik yüz germede alın, göz çevresi, orta yüz, alt çene bölgesi ve boyuna yönelik gençleştirme birlikte yapılabilir.

Operasyondan sonra bir miktar şişlik ve morluk oluşması normaldir ve bunlar soğuk kompres uygulamalarıyla en aza indirilir.

Operasyon sonrası hafif bir ağrı ortaya çıkabilirse de bu ağızdan alınacak ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.

Sargı ve pansumanlar ameliyatın ertesi günü açılır. Plastik cerrahınız size, başınızı yüksekte tutmanızı, aktivitelerinizi kısıtlamanızı önerecektir ve her türlü yakınmanızı bildirmenizi isteyecektir. Yüz germe ameliyatları çok sayıda yapılmasına karşın her cerrahi girişimde olduğu gibi bazı riskler de taşımaktadır. Ameliyatlardan sonra yerleştirilen drenler 24 saat içinde alınır, dikişler 5 ila 7 gün içinde uzaklaştırılır. Ameliyat sonrası ailenin ve arkadaşların desteği yardımcı olacaktır. İyileşme 2-3 haftada tamamlanırsa da kişi 10-15 gün sonra  içinde işine dönebilir. İzler belirli süreler sonrasında olgunlaşarak belirsiz hale gelir. Doğal yüz çizgilerine gizlenen izler makyajla da kamufle edilebilir. Ameliyattan hemen sonra yüzde hissedilen gerginlik hissi haftalar içinde azalacaktır.

Yüz gençleştirme estetikleri ömürde sadece bir kez yapılır diye bir kural yoktur. Yaşlanmak bir süreçtir ve ameliyattan sonraki yaşamınızda da devam edeceği akılda tutulmalıdır. Daha önce yüz, göz çevresi ve boyun bölgelerine yönelik estetik ameliyatı geçiren ancak mutsuz olan kişiler için gerektiğinde tekrar (yıllar sonra ortaya çıkan ve yılların durdurulamayan etkisi için) gençleştirme işlemi yapılabilir. Bu ikinci işlemler ilki kadar geniş çaplı olmak zorunda değildir. Her zaman daha iyiye götürecek rötuşlar yada kapsamlı girişimler yeniden yapılabilir. Yaşlanan yüzlerde ikinci hatta üçüncü kez germe işlemleri de tüm dünyada küçümsenmeyecek sayılarda yapılmaya devam etmektedir.

2. ENDOSKOPİK YÜZ GERME

ENDOSKOPİK TEKNİK son yılların en fazla tercih edilen yüz gençleştirme yöntemidir.  Bu teknikte klasik cilt kesisi yoktur. Her işlem küçük bir kamera aracılığı ile yapılır. İyileşme hızlıdır. Merkezimizde öncelikli olarak bu tekniği kullanıyoruz. Endoskopik olması nedeniyle yüz cildinde bir yara izi kalması söz konusu değildir. Küçük işlemlerle yüze gençlik ve canlılık veren bir yöntemdir. Kime ve nasıl yapıldığı önemlidir. Yani,  hangi tip sarkmada hangi yöntemin seçileceği önemlidir. Bu kararı doğru vermek direkt olarak elde edilecek başarıyı ve beğeniyi etkiler. Diğer yandan iyileşme süresi çok kısadır. İşlem sonrası şişliğin en az olduğu yöntemdir.Endoskopik yöntemle yüz germe yüz estetiğinde diğer yöntemlere göre daha yeni yöntemlerden birisidir. Klasik kulak ön ve arkasından ve  deriden yapılan kesiler yerine endoskop denilen küçük kameralar kullanılarak yüz germe işleminin yapılmasıdır. Klasik yüz germeye göre bir çok avantajı vardır.

Neden Orta Yüz Gençleştirme?

Zaman ve beraberinde yer çekimi, insanların yaşadıkları stresler, yüz bölgesinde yıpranmaya ve yaşlanmaya yol açar. Bu yıpranma ve yaşlanmanın önemli bir kısmı öncelikle alın, kaşlar, göz alt ve üstü ve yanakları içine alan orta yüz bölgesinde oluşur.

Endoskopik orta yüz germeye aday bir kadın. Adayın alın, göz etrafı ve yanak bölgesindeki deformasyonlar görülmekte.

Mid face lift

Adayın alın, göz etrafı ve yanak bölgesindeki deformasyonlar görülmekte. Endoskopik olması nedeniyle yüz cildinde diğer yöntemlerde olabileceği gibi bir yara izi kalması söz konusu değildir. Küçük işlemlerle  yüze gençlik ve canlılık veren bir yöntemdir. Kime  nasıl yapıldığı önemlidir. Yani hangi tip sarkmada hangi yöntemi seçileceğine karar vermek direkt olarak elde edilecek başarıyı ve beğeniyi etkiler. Diğer yandan iyileşme süresi  kısadır. İşlem sonrası şişliğin en az olduğu yöntemdir.

Orta yüz germeye aday bir kadın: alında ve kaşalrda sarkma, üst ve alt göz kapaklarında deformasyon ve sarkma, göz altında çukurlaşma ve torbalanma, yanak bütünlüğünün bozulması görülmektedir

ORTA YÜZ Bölgesi Neresidir?  Yüzü,  yatay olarak 3 bölgeye ayırdığınızda ortada kalan bölüm diye kabaca tanımlayabiliriz . Göz ve çevresi, elmacık kemikleriyle beraber yanak bölgesi, burun yanları, ağız ve çevresi bu bölgede yer alır.Kısaca, göz ve etrafı ile ağız kenarı arasında kalan yüz bölümüdür. Sıklıkla yaşlanmanın ilk başladığı ve ya gençlik çizgilerinin ilk yok olmaya başladığı bölgedir. Bu nedenle orta yüzün gençleştirilmesi en başta yapılacak gençleştirme yöntemlerindendir. Yanaklar ve elmacık kemiği bölgesinde bulunan dokular yaşlanmayla aşağıya doğru sarkar. Bu da elmacık kemiği üzerindeki dolgunluğun yok olmasına neden olur. Sarkan bu dokular göz altındaki torbaların artmasına, torbaların altında ayrı ayrı çukurlar oluşmasına ve burundan dudak kenarına uzanan kıvrım olan burun yan kıvrımları üzerinde bir katlantı ve derinleşmelere yol açar. İşte endoskopik yüz germe bu yapıları eski kendi doğal yerine yerleştirilmesi ile yüzün gençleştirilmesini ve daha canlı görünmesini hedefler. Göz ve etrafı dolgunlaşır ve genç bir görünüm alır.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi ENDOSKOPİK YÜZ GERME SAYFAMIZDA bulabilirsiniz.